Rahat Bir Uykunun Püfleri Doğru Yakıt Tankını Seçebilmek
Kuru Kalmanın Yolları Yemek Organizasyonu için Püfler
Doğada Yürüyüş İkinci El Malzeme Alırken Dikkat
Kamp Yeri Seçimi Temel Outdoor İpuçları
Hayati Önemde Malzemeler ve Hazırlık Doğada Temiz Kalmanın Yolları    
 

 

Outdoor Kıyafetler Nasıl Seçilmeli

Seçeceğiniz kıyafetler sizin kuru kalmanıza ve aktivitelerinizde, soğuk havalarda rahat etmenize yardımcı olacaklardir. Asağıdaki bilgiler size bu konuda yardımcı olacaktır.

Adım1: İhtiyacınız olan katmanı saptayın Katmanlar değişik şartlarda vücudun ısısını korumak için esneklik sağlar.Bu katmanları çıkartmak ya da eklemek sizin aktivitenize ve koşullara bağlıdır.

3 temel katman vardır:
" İnce iç katman vücuttan nemi hızlı bir buharlaşmayla bir üst katmana transfer eder. Kuru kalmanıza yardımcı olur. Vücudunuz ne kadar kuru kalırsa o kadar rahat edersiniz. Bu katman kısa ve spor bra'lar olabilecegi gibi uzun iççamaşırlarda olabilir.
" Yalıtımı sağlayan orta katman : sıcaklığı ve nefes almayı sağlar. Polyester sıcak kalmak için iyi bir örnektir. Bu katman bazı koşullarda dış katman olarakta kullanılabilir.
" Su geçirmeyen dış katman : yağmur ve rüzgardan koruyarak kuru ve rahat kalmayı sağlar.

Adım 2: Kumasına Bakın

İç katman
" Pamuk-Kuru olduğunuzda rahat bir malzemedir, nemi emer ancak ten ıslaksa yapışır ve kuruması zaman alır
" İpek-Hafif bir malzeme olan ipek tene değdiğinde harika bir his bırakır. Çok çabuk kurur ancak diğer malzemeler kadar dayanıklı değildir.
" Polipropilen- Isının azalmasını engeller ve de iç katman için iyi bir malzemedir. Soguk suda yıkanmalıdır. " Polyester-Tenden teri atmak için iyi bir malzemedir.Çabuk kurur.

Orta Katman
" Yün-Harika bir dogal yalıtım malzemesidir, ıslakken bile yalıtım sağlayabilir. Nemi çeker ve uzun zaman kuru kalınmasını sağlar.
" Kuştüyü -Doğanın sundugu verimli bir yalıtım malzemesidir ve soğuklar için ancak kuru ortamlarda ideal bir seçimdir. Islandıgı zaman ısısını kaybeder, kuruması zaman alır yani ıslak kosullarda zayif bir malzemedir.
" Sentetik malzemeler-Islandıklarında çok verimli olmasalarda ıslak ve karlı koşullarda kuştüyü malzemelere tercih edilebilir. Çok fazla sıkıştırılamazlar bu da yer kaplamalarını sağlar.

Dis Katman
" Water-resistant( suya dayanıklı)/Nefes alan malzemeler : Nefes alabilirler,rüzgar geçirmezler ,yağmuru dışarı atarlar. Az yağmurlu havalarda ve ağır çalışma antrenmanlarında idealdirler.
" Waterproof ( su geçirmeyen )/nefes alan malzemeler : Sert koşullar ve yağmurlu havalar için ideal bir seçimdir. Suya dayanıklı malzemelerden daha az nefes alırlar ancak daha fazla koruma sağlarlar.
" Waterproof( su geçirmeyen )/nefes almayan malzemeler - Kesinlikle su geçirmezler ancak nefes almaktan yoksundurlar.Diğer iki seçenekten daha ucuzlardır , hafif aktivite seviyeleri için idealdirler.

Adim 3: Doğru koşullar için doğru katmanlar

Sıcak Havalarda:
" Hafif - Uzun iç çamaşırları-Kısmen ilik koşullarda ve yürüyüş ,koşu , bisiklet gibi aktivitelerde idealdir. " Kısa kollu tişört-İnce pamuklu yada ter emen bir tişört özellikle sıcak koşullarda ideal bir ilk katmandır.
" Çabuk kuruyan pantolonlar/Şortlar- Değiştirilebilir pantalonlar özellikle son zamanlarda fermuar ile şorta dönüşen pantolonlar idealdir.
" Sıcak montlar /pantolonlar-Orta ağırlıkta yün süeterler serin sabahlarda ya da gecelerde sıcak kalmayı sağlar
" Atlet-Fanila -Hafif bir katman olan atletler montlar ya da bir üst katman çok sıcak geldiğinde ideal olurlar
" Yağmurluk- Kullanımı beklediğiniz koşullara bağlıdır, yazlık yağmurluklar basitçe suya dayanıklı , rüzgar geçirmeyen , alt kısmı uzun, nefes alan bir yağmurluk olabilir.

Kışın ve soğuk havalarda:
" Orta/Ağır iç çamaşır-Orta yada ağır bir katmanı havanın sıcaklığı yada soğukluğuna göre tercih edebilirsiniz.
" Orta/Ağır montlar ve pantolonlar-Bütün boyu fermuarlı pantolonlar büyük kolaylık sağlar. " Kuştüyü montlar/Süeter-Küçük hacim ve ağırlıklarda, çok fazla ısı sağlarlar..
" Yağmurluk-Waterproof( su geçirmez) /nefes alabilir parka ve alt kısmı olanları en iyileridir.Alt katmanları yeterince kapattığından emin olmak gerekir.

 

Pandul.org